המרכז היהודי קהילתי ובית הכנסת המרכזי "מארינה רושצ'ה" במרכז מוסקבה בירת רוסיה

שנת התרפ"ו, בעיצומם של ימי השלטון הקומוניסטי אשר שלט ברוסיה של אותן שנים, העניקה עיריית מוסקבה לקהילה היהודית שטח אדמה קטן בשכונת 'מארינה רושצ'ה', עליו הקימו מבנה עץ דו-קומתי קטן ששימש להתכנסויות של הקהילה החסידית המקומית לתפילה, להתוועדויות, ולעריכת אירועים יהודיים כמו חתונות ובריתות מילה.
על שמה של השכונה, בית הכנסת נושא את השם 'מארינה רושצ'ה' עד היום.
על אף שמיקומו של בית הכנסת היה ידוע לשלטונות והוא היה נתון תחת עיניהם הפקוחות והשגחתם המתמדת, המשיכו החסידים להפעיל את בית הכנסת במסירות נפש והוא שימש את הקהילה בתקופות החשוכות ביותר של השלטון, היווה את מרכז העצבים של הפעילות החב"דית והפך לסמל של מסירות נפש ועוצמה יהודית, של חסידים שלא התפעלו כלל מהשלטון הסובייטי האנטישמי.
אל בית כנסת זה נהגו להגיע שלוחיו החשאיים של הרבי מליובאוויטש, אשר נכנסו לרוסיה עם מטרה מוצהרת של השתתפות בכנסי מחקר ולמעשה פעלו בחשאי להעביר לחסידים את ההוראות וחפצי הקדושה שהבריחו עם מטלטליהם אל תוך מסך הברזל.
כבחור ובהמשך כאברך צעיר, נשלח הרב בערל לאזאר שליט"א על-ידי הרבי מליובאוויטש, בכדי לשמש כרב בית הכנסת, המשך לחיי שליחות להם זכה לצד הוריו שיחיו, באיטליה.
עם התפטרותו של נשיא ברית המועצות מר מיכאיל גורבצ'וב ונפילת מסך הברזל, הקים במקום הרב לאזאר סניף של ישיבת 'תומכי תמימים', שכיום התפתחה לחמש ישיבות הפזורות בכל מוסקבה.

שלוש שנים לאחר מכן, בחג החנוכה התשנ"ד עלה המבנה באש ועל חורבותיו הוקם המבנה המפואר המתנשא לגובה של 8 קומות ומשמש כמרכז היהודי קהילתי, בית הכנסת המרכזי ובית חב"ד הראשי בכל מוסקבה.
המבנה נחשב למרכז החשוב ביותר של הקהילה היהודית במוסקבה, שהינה גם הקהילה היהודית הגדולה ביותר בכל רוסיה, רבנים ואישי ציבור רבים מכל העולם המבקרים ברוסיה רואים לעצמם חובה לבקר ולהתרשם מאופי ופעילות הקהילה והמבנה.
עם היבחרו של הרב לאזאר כרבה הראשי של רוסיה לפני כעשרים שנה, הפך הבניין למרכז העצבים של יהדות מוסקבה על כל מוסדותיו ולמגדלור אור לכל רוסיה.
הקומה הראשונה של הבניין מוקדשת עבור היכל בית הכנסת, כאשר התקרה מעל החלל המרכזי מתנוססת לגובה, ובצדי בית הכנסת בנויה גזוזטרה המשמשת לעזרת נשים.
בבית הכנסת מתקיימים עשרות מנייני תפילה בכל יום, שיעורי תורה מגוונים לכל סוגי הקהלים והגילאים, שמחות יהודיות, התוועדויות חסידיות ובשבתות וחגים, בהם משמיע הרב הראשי שליט"א דרשות ושיעורי תורה גדולים.
בקומת הכניסה פועלות שתי מסעדות כשרות ברמה גבוהה, מסעדה בשרית ומסעדה חלבית, בכשרותה המהודרת של הרבנות הראשית רוסיה.
בקומת המרתף קיימים מקוואות טהרה מהודרים לגברים ולנשים.
בשאר קומות הבניין שוכנים חדרי ואולמות פעילות רבה לנוער ולצעירים, משרדי הרב הראשי שליט"א ועוד רבות.

מסעדות כשרות

בראנצ' חלבי מפנק ומסעדת בשרים איכותית עם בר משקאות

שבתות משותפות

שבתות מרוממת עם טעם של בית ישראלי בדיוק כמו שאתם אוהבים!

שירותי דת

בית כנסת מרכזי בו מתקיימים תפילות ומנינים, כמו כן יש מקווה.

סיוע ועזרה

אנחנו תמיד כאן כדי לעזור במה שנוכל ללא תמורה.

הרשמו לניוזלטר

בתי חב״ד ברוסיה מקיימים אירועים חוויתיים לאורך כל השנה.
אנחנו מזמינים אתכם להשאיר פרטים ולקבל עדכונים שוטפים